החיים בשכירות – לחיות ולעבוד בחו"ל

אתה עדיין גר בדירה של אמא ואבא והרעיון לשכור דירה נראה לך כמו חלום וורוד?

דירה משלך, שתוכל להביא אליה בנות, לשתות בירות, להביא חבר'ה, ללכלך כאוות נפשך מבלי שיציקו לך, לשבת מול הטלוויזיה עם בירה, סיגריה ותחתונים, למלא את הדירה בעשן – בדיוק כל מה שאתה לא יכול לעשות בסלון של אמא.

אחרי ציפייה ארוכה, תגשים סוף סוף את החלום שלך ותשכור דירה (במרכז תל אביב, אלא מה?). חלמת על עצמאות ועל מרחבים, ועכשיו עומדת לרשותך דירת סטודיו שמתפרשת על 20 מטרים רבועים שלמים (קצת קטן יותר מחדר השינה בבית הוריך). מה לעשות, זאת הדירה התל אביבית המרווחת ביותר שהתאימה לתקציב שלך. קומה חמישית, בלי מעלית.

אחרי שתתרגל למרחב הקטן והצפוף שלך, ולכך שדרושים בדיוק שני צעדים לחצות את הדירה מקצה אחד לקצה השני, לא יעבור הרבה זמן עד שתשים לב למשהו משונה: הדירה שלך נוטה להתלכלך ולהתבלגן במהירות שיא. כמו באגדה על "שוליית הקוסם", הכלים בכיור יכפילו את עצמם ויתרבו, החיידקים ישגשגו במושבות ובקולוניות. אמבות וחד-תאים ינצחו על המטבח שלך בגאון, והמטבח שלך ינגן קונצרט של לכלוך והזנחה.

הדירה שלך תתחיל להדיף ארומה של כביסה מלוכלכת, כלים משומשים שעמדו יותר מידי זמן בכיור ופחים גדושים באשפה שלא רוקנת מזה שבועות ארוכים. שאריות אוכל, אמבות וחיידקים, נמצאים באותו מועדון חברתי שבו מנויים גם הג'וקים, וכך תמצא את ביתך משמש כמתנ"ס השכונתי לכל אותם טפילים מאושרים.
בסל הכביסה המלוכלכת ערימת הבגדים תטפס לאט לאט עד שתגיע אל התיקרה. את הרצפה יעטרו גרביים ותחתונים משומשות. זה במקרה הטוב – שיראו בכלל ריצפה, שכן לרוב היא תהיה מכוסה בקרטוני פיצה ישנים, ניירות, בגדים, ועוד דברים שהצניעות יפה להם.

הבלגן הססגוני הזה יעמוד בהיפוך מוחלט למקרר שלך – שינצנץ בלובן, מזהיר בבדידותו, נקי וריק. לפעמים תפנק את המקרר ותכניס אליו חבילת קרטוני בירה, כדי שלא ירגיש בודד. רוב הזמן תאכל בחוץ, ואם תזכור – תיקח סירים מאימא. למה לבשל, כשיש סניף פיצרייה ממש מתחת לבית?
כדי לעודד את עצמך, תמשיך לומר לעצמך שזה בסדר שאתה לא מבשל, ושזה תפקיד של בנות, ושיום יבוא ותפגוש בחורה שתבשל לך ותנקה לך את הבית. אבל עם המזל שלך – רוב הסיכויים שכשתפגוש באהבת חייך ותתחיל לצאת באיתה באופן רציני, יתברר לך שהיא בחורה יותר עצלנית ממך בבישול, והידע שלה בבישול מסתכם בעשיית חביתה. אבל רק מקושקשת.

התכונה המשונה של כלים מלוכלכים בכיור, להתרבות כמו שפנים, זהה לתכונה של החשבונות, שהולכים ומתרבים. שכר דירה, קניות, חשבון ארנונה, גז, חשמל, מים, ועד בית, ביטוח רכב, דלק – ינגסו נתחים הגונים מהמשכורת שלך.
למקרר יש תכונה ייחודית – להעלים אוכל. אתה קונה אוכל, מכניס למקרר, והאוכל נעלם תוך מספר ימים. אתה קונה בירה, והיא נעלמת כמטה קסם תוך יומיים. וכך תמצא את עצמך בלופים נמשכים – הולך לסופר פעמיים בשבוע, ומרוקן שוב ושוב את כיסך, על מוצרים שאוזלים במהירות הבזק. חלב, למשל, הוא מרכיב מרכזי בקפה, שהוא, כידוע לכל – סם החיים – השומר על ערנותנו ועל יכולתנו לתפקד בשגרה משעממת עד אימה. החלב נגמר תוך יומיים-שלושה, לכל היותר. משקאות אנרגיה, אלכוהול, בירות, סיגריות ושאר דברים ("מותרות") העוזרים לך לשרוד את הקיום היומיומי מבלי לאבד את שפיותך, ונותנים לך פיסת קטנטנות של אושר ושלווה – גם הם עולים כסף. גם בילויים, פאבים, בתי קפה – עולים כסף. כמובן, אתה אדם שלא מבזבז את זמנו היקר על דברים שוליים כגון ניקיון וסדר. בהעדר עוזר או עוזרת בית, אימא שגרה קרוב אלייך או מערכת יחסים עם בחורה קפדנית וחולת נקיון, לא יהיה לך איש לזרוק עליו את המלאכות המטרידות של ניקוי וסידור הבית. וכך תמצא את עצמך משועבד. לכביסות. לשטיפת כלים. לספונג'ה. זאת, כמובן, בהנחה שתהיה מודע לכביסה המלוכלכלת, לתלתלי האבק על הרצפה ולעכבישים העושים סנפלינג מהתקרות.
כמובן, תמיד תוכל לחלוק את דירתך עם שותפים וכך החשבונות ושכר הדירה יתחלקו בין כולכם. תמצא את עצמך חולק הרבה יותר מאשר דירה, עם אנשים זרים: חיי המין שלך, למשל, יהפכו לנחלת הרבים. תחלוק גם שירותים, מטבח וסלון, עם אותם שותפים. ולעיתים, בטעות, הם ישתמשו גם במברשת השיניים שלך.

כל ההרגלים המגונים שלך יהיו חשופים לעיניהם ולביקורתם של אנשים אחרים. כבר לא תוכל לשבת בסלון עם תחתונים. מצד שני, השקט המהדהד בדירה שאתה גר בה לבד, עשוי לגבור על כל אי נחת ועצבים שעלולים לגרום לך שותפים. קירות דירתך יקיפו אותך מכל עבר, כמו גם הבדידות.
אם אתה רוצה לחסוך ללימודים, לטיול במזרח, ללקסוס או לכל משהו אחר, תזכור שהדירה עם השכר דירה הכי זול היא הבית של אמא ואבא. המכבסה הכי זולה ויעילה – היא מכונת הכביסה של אמא. המסעדה הכי זולה – היא המטבח של אמא. והרכב עם ביטוח ודלק חינם – זה האוטו של ההורים.

אם אתם סטודנטים, ושוכרים דירה – תמצאו את עצמכם משועבדים משני הכיוונים: גם מבחנים, עבודות ולימודים מצד אחד, וגם שכר דירה, חשבונות, ועבודה שצריכה לממן את העצמאות שלכם, מצד שני. בהחלט חיים לא קלים, ותובעניים.
מצד שני – החופש הוא יקר. אם ההורים שלכם הם מהסוג שחודר לנשמה, נכנס לורידים ושותה את הדם – ולידם ערפדים נראים כמו יצורים חביבים ולא מזיקים, אולי כדאי כן לשכור דירה. את החופש, השקט והשלווה שלכם אתם תיקנו ביוקר, אבל יש דברים שאין להם מחיר.