כיצד לחסוך בצורה יעילה לקראת התואר?

לא תמיד ההורים יוכלו לממן לכם את התואר, ותצטרכו לחסוך ללימודים.
כך תוכלו לחסוך בצורה יעילה יותר לקראת התואר…

לחסוך כסף זו לא פעולה מורכבת כל כך, והמשמעות שלה היא למעשה לשים כסף בצד, לוותר על כל מה שלא נחוץ ולקנות רק מה שבאמת הכרחי – כלומר, לוותר על הנאות רגעיות וקצרצרות לטובת מטרה ארוכת טווח יותר.
הבעיה היא שהמילים "נחוץ" ו"הכרחי" הם קצת מופשטות מידי, במיוחד בשביל בנות המין היפה: מי קבע שהמגפיים הניבטים אלייך מחלון הראווה בחנות הנעליים, או הסוודר המחמם מזארה, הם מותרות ולא דברים הכרחיים לצורך קיומנו? הרי תעדיפי להסתובב ערומה במקום ללבוש בגדים או מגפיים מהעונה שעברה. והמגפיים האלו שתקני – תהיי הרי חייבת לקנות ולצרף להם גרביונים, ולגרביונים לצרף חצאית, ולחצאית לצרף ז'אקט חדש מהמם, נכון?

ואתה, איך תקצץ בבילויים, פאבים, בגדים, ותוותר על כל מה שעשוי להגביר את הסיכויים להכיר בנות? במיוחד אחרי שלוש שנים בצבא, שבהן הבנות היחידות שראית היו חנוטות במדים, ואחרי חודשיים שהן טחנו קרואסונים ללא הפסקה גם ככה לא התחשק לך להסתכל עליהן יותר מידי?
לא חייבים לחסוך כמות מטורפת של כסף כדי להתחיל בלמודים… הכי חשוב שיהיה לכם מספיק כדי לשלם את המקדמה, וגם שתהיה לכם עבודה קבועה ונוחה במשך הלימודים. באמצעות הוראת קבע תוכלו לקבוע כמה סכום ילך לשכר הלימוד כל חודש. תוכלו גם לקחת הלוואת סטודנטים בתנאים נוחים, וזו תסייע לכם לשרוד את שנת הלימודים.

ההבדלים בין שכר הלימוד של מכללות ואוניברסיטאות מסובסדות לעומת מכללות פרטיות – הם עצומים. כדאי לעשות מחקר מקיף של מוסדות לימוד, ולפני תחילת לימודים במכללה פרטית, חשוב היטב אם תוכל לעמוד בשכר לימוד של 30,000 שקל בכל שנה.

אם אתה חושב לעבוד קשה לפני הלימודים – ולקחת שבע משמרות בשבוע, תדע שיש גבול לכמה שאפשר להרוויח בעבודה טיפוסית של 20 שקל לשעה לאנשים בגילך, בלי הכשרה מקצועית או תואר. הדבר הכי חכם שתוכל לעשות כדי לחסוך הוא לוותר על עצמאותך לתקופה מסוימת.
אם חשבת לשכור דירה – כדאי לחכות עם ההחלטה הזאת כרגע. דירה שכורה תשאב לך הרבה יותר כסף ממה שאתה משער. ארנונה, שכר דירה, ועד בית, חשמל, גז, מים, קניות – כל אלה הם יקרים, ומאוד. מגורים עם ההורים יחסכו לך הרבה כסף, והעצמאות שלך תאלץ לחכות קצת.

כמובן, עבודה בחו"ל תאפשר לך לחסוך בקנה מידה הרבה יותר גדול ממה שאתה עשוי להרוויח בארץ, אך במיוחד בחו"ל הפיתויים לבזבוזים הם רבים, ותאלץ לשלוט בעצמך ולא להוציא את העמלות היפות שלך על בילויים.

עבודה בחו"ל תגרום לך להרגיש עצמאי, כשאתה מתגורר לבד ומצליח לכלכל את עצמך יפה, וגם תאפשר לך לקחת קצת אוויר לנשימה לפני הצלילה אל הלימודים והמגורים היומיומיים עם אמא ואבא שמנדנדים לך בלי הפסקה. תוכל גם להתאוורר מהביצה הארץ-ישראלית, ולהרגיש איך זה לעבוד במקום שהאווירה בו שונה לגמרי מהאווירה הלחוצה והעצבנית שהכרת בארץ.