מה יותר חשוב – השכלה, כסף או שניהם

נרשמתם ללימודים? מזל טוב. תגידו שלום לחיי חברה ובילויים סוערים, שינה עד מאוחר, תחביבים וכל מה שלא קשור ישירות ללימודים. התחתנתם!! אתם נשואים במשך תקופה של 3-4 שנים למכללה, למבחנים, לעבודות ולקורסים.

אלא אם כן בחרתם בלימודים קלילים ובשעות מעטות, כנראה שתאלצו להמשיך לגור עם ההורים ולא תוכלו להרשות לעצמכם לשכור דירה. שאלו את עצמכם, האם אתם מסוגלים נפשית להמשיך לגור בבית ההורים ולהתקיים מכספם במשך שלוש-ארבע שנות הלימודים הבאות? השאלה היא – למה בעצם להקפיא את חיינו לתקופה של כמה שנים, ולהתמסר ללימודים? למה לוותר על משרה מלאה ומשכורת, חיי פנאי, זמן פנוי ודירה שכורה?

התשובה ברורה לכל – אם אתם בעלי תואר, מן הסתם תרוויחו יותר מאנשים חסרי השכלה. רכישת השכלה תסייע לכם למצוא עבודה שהיא לא "משרת סטודנטים". אם אתם לא רוצים לעבוד בשירות לקוחות, טלמרקטינג ושאר משרות כאלו עד סוף ימי חייכם ולהרוויח שכר של 20 ₪ לשעה – חשבו על רכישת השכלה. שכר יומי של 120 שקל בעבודה כזו לא יסייע לך בהמשך דרכך, כשתתבגר ותרצה לרכוש רכב, לקיים משפחה לקנות בית. נכון שמחשבות כאלה רחוקות ממך שנות אור – אבל כדאי להקדיש להן מחשבה.

למרות זאת – יש מקצועות שגם אם תלמדו אותם ותשקיעו 3-4 שנים מחייכם, המציאות תגלה לכם עם סיום לימודיכם, שאין ביקוש למה שלמדתם. הרבה פעמים כשאנחנו הולכים אחרי הלב שלנו והולכים ללמוד מקצוע שסוחף אותנו, אנחנו מגלים שיש לו ביקוש מועט בשוק, אם בכלל. זאת עובדה שהדחקנו היטב במשך זמן הלימודים. לעיתים נאלץ לעשות הסבה מקצועית, אם נחשוב שאין לנו עתיד בתחום שלמדנו. כמו כן, בהרבה מקצועות היום השוק גדוש ושופע עובדים, ורב היצע העובדים על המשרות. תצטרכו להצטייד בהרבה מוטיבציה עם סיום לימודיכם, ולהאמין שיש לכם הרבה מה להציע ושאתם טובים מאחרים.

כשאתם מתלבטים אם לבחור בלימודים או להתחיל לעבוד ולעשות כסף, תחשבו מה מניע אתכם. האם הסיבה העיקרית שאנחנו מעוניינים בלימודים היא הרצון להכיר אנשים וחבר'ה? אם זה בעיקר מה שמניע אתכם ולימודים הם "על הדרך", עדיף כבר שתיגשו לעבוד בארגון גדול, עם הווי חברתי ומגוון רחב של אנשים.

לימודים הם התחייבות, ולא כולנו מתאימים לה נפשית. יש אנשים שלא מסוגלים לשבת במקום אחד יותר מידי זמן, ולא מסוגלים להתמיד. בשבילם, התחייבות ללימודים של מספר שנים – יכולה להיות סבל מתמשך. אם בחרתם לעבוד ולוותר על לימודים, כדאי לבחור בארגון גדול שמציע אפשרויות קידום, ואפשר להתקדם בו עם השנים. ההחלטה אם להמשיך ללמוד או לבחור לעבוד ולהתחיל בקריירה, היא אינדיבידואלית ביותר.

עשו מה שנכון לכם, ואל תתנו לאחרים להכתיב לכם את הרצונות שלכם. זכרו רק שקל יותר מבחינה כלכלית ונפשית להתחיל ללמוד סמוך לשחרור מהצבא, ולא בסביבות גיל 30, כשתהיה לכם עבודה תובענית ואולי תתחילו לחשוב על הקמת משפחה.